Zeptal se Vás někdo z Vašeho okolí na to, co to je vlastně ten filament? Nás mnohokrát ano. Když jsme odpověděli, že to je struna do 3D tiskárny, velmi často ten otazník v očích zůstával. Máme takové jednoduché přirovnání – tak jako klasická tiskárna, která potřebuje barvy a tonery, aby mohla tisknout na papír, náplň pro 3D tiskárnu je „ten“ filament. Vypadá jako velká špulka na nitě a struna jako struna do sekačky.
V našem případě je filament struna z plastu o průměru 1,75 mm nebo 2,85 mm, která slouží v 3D tisku k vytváření různých objektů.
Toto vysvětlení pro člověka, který se „zatím“ nezabývá 3D tiskem asi stačí, ale Vy, náš čtenáři, určitě chcete vědět víc.
Slovo filament je mezinárodní. Překlad do českého jazyka je struna pro 3D tisk. Pokud se podíváme na překlad tohoto slova do dalších jazyků, tak v angličtině se jmenuje stejně - filament, v latině se slovo filament překládá jako filum. A tady trochu odbočím – v latině má stejný překlad i slovo struna = filum a zde je ten počátek názvu. Pro zajímavost – slovo filament se jako filamento překládá stejně do španělštiny i do esperanta.
Struny pro 3D tisk se prodávají většinou namotané na cívce. A ta bývá zpravidla plastová nebo méně často papírová. Pro nás je téma cívka velmi důležité, chtěli jsme být jiní. A protože jsme nechtěli žádné součásti výrobku nakupovat tak, abychom byli závislí na dopravě např. z Číny a taky se nám ty plastové cívky nelíbí - je každá jiná, jsou neskladné a když se vytočí, co s nimi, zvolili jsme papírové cívky, které jsme si sami vymysleli a jejich příběh Vám budeme ještě vyprávět.
Filamenty pro 3D tisk, se kterými se běžně setkáte, se vyrábějí z různých druhů plastů, a to z toho důvodu, že každý plast má svoje vlastnosti a Vy jako zákazník si vybíráte plast podle toho, jak tyto vlastnosti chcete využít pro Váš výtisk. V dnešní době se již objevují filamenty i s příměsí kovů, dřeva, teflonu nebo dalších materiálů.
Každý druh je sám o sobě tak zajímavým, a proto je rozebereme jednotlivě později.
3D tiskárna tuto strunu zahřeje tak, až se plast roztaví do tekutého stavu a pak „nalévá“ na sebe jednu vrstvu po druhé do tvaru, který požadujeme. Tato technologie 3D tisku pomocí plastových strun a nanášení roztaveného plastu v tenkých se nazývá „FFF“, či „FDM“ (Fused Filament Fabrication/ Fused Deposition Modeling). Samotné téma „technologie 3d tisku metodou FFF/FDM“ vydá na diplomovou práci a my si o ní zase kousek napíšeme v některém z následujících článků.